Strona główna Zabiegi lecznicze Zabiegi

Zabiegi borowinowe

Zabiegi borowinowe polegają na okładaniu ciała lub chorych miejsc borowiną.
 Borowina jest rodzajem torfu, a jej składniki mogą być wchłaniane przez skórę. Zabieg polega na nałożeniu rozdrobnionej i zmieszanej z wodą papki borowinowej o temperaturze 40–45 C na oczyszczone ciało.
Okłady lub zawijania przyczyniają się do rozluźnienia napięcia stawów i mięśni, a w efekcie zmniejszają ból, zwiększają elastyczność mięśni i ruchomość stawów.

Kąpiele solankowe

Wody chlorkowo-sodowe, oprócz chloru i sodu, zawierają także związki siarki, magnezu, wapnia, bromu, potasu oraz siarkowodór i dwutlenek węgla. Stosowane są m.in. w chorobie zwyrodnieniowej i innych przewlekłych chorobach reumatycznych. Zmniejszają pobudliwość nerwów czuciowych, zwiększają ukrwienie skóry, polepszają krążenie krwi.

Fizykoterapia

Jest to oddziaływanie na organizm człowieka postaci energii: mechanicznej, elektrycznej, świetlnej. W leczeniu chorób reumatycznych stosuje się często lampy Sollux do naświetleń promieniami podczerwonymi i widzialnymi. Energia, którą pochłaniają tkanki, wywołuje efekt cieplny.

Elektroterapia

Jest to terapia, w której wykorzystuje się nieszkodliwy dla pacjenta prąd elektryczny. Dzięki niej zmniejszają się dolegliwości, poprawia się ukrwienie tkanek. Jednym z rodzajów elektroterapii jest jonoforeza, która polega m.in. na wprowadzaniu w chore miejsca przez skórę środka przeciwbólowego lub przeciwzapalnego.

Laseroterapia

W leczeniu chorób reumatycznych stosuje się lasery biostymulacyjne, czyli niskoenergetyczne. Ich działanie polega na wywoływaniu drgań atomów w naświetlanych tkankach i komórkach. Promień takiego lasera działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Pobudza też organizm do walki z chorobą.

Krioterapia

Metoda ta wykorzystuje lecznicze właściwości niskich temperatur. Wyróżnia się krioterapię miejscową oraz krioterapię ogólną. Krioterapia miejscowa polega na przyłożeniu za pomocą specjalnego aplikatora bardzo niskiej temperatury, która dostarczana jest do miejsca zmienionego chorobowo. Zabieg zamrażania i rozmrażania powtarza się w jednym cyklu kilka razy.  Zabiegi wykonuje się codziennie przez około trzy tygodnie. Powodują zmniejszenie bólu, hamują procesy zapalne i przyczyniają się do rozluźnienia mięśni.

Masaże

Można je zaliczyć do terapii wspomagającej leczenie. Polega na ugniataniu, rozcieraniu i oklepywaniu ciała wyłącznie rękoma. Masaże poprawiają sprawność całego organizmu, ponadto działają uspokajająco, przeciwbólowo i nasennie.