Strona główna Centrum Ortopedycznej Terapii Manualnej Kaltenborn - Evjenth Metoda OMT Kaltenborn-Evjenth Concept

Metoda OMT Kaltenborn-Evjenth Concept

Ortopedyczna Terapia Manualna Kaltenborna i Evjentha jest zaawansowaną metodą postępowania fizjoterapeutycznego opracowaną przez dwóch norweskich fizjoterapeutów: Freddy'ego M. Kaltenborna i Olafa Evjentha. Metoda ta została stworzona w celu badania i leczenia pacjentów z ortopedycznymi dysfunkcjami narządu ruchu. 

Kaltenborn i Evjenth oparli swoją metodę na dorobku znanych lekarzy, takich jak dr James Cyriax, dr James Mennell i Alan Stoddard. Ci lekarze przyczynili się do wprowadzenia terapii manualnej do współczesnej medycyny, rozwijając różne systemy terapii manualnej, takie jak metoda Cyriaxa, metoda Maitlanda oraz metoda Kaltenborna i Evjentha.

Freddy Kaltenborn, podobnie jak wielu początkujących fizjoterapeutów, nie był zadowolony z efektów swojej pracy z pacjentami cierpiącymi na dolegliwości bólowe kręgosłupa. Jego pacjenci często wspominali, że wcześniej uzyskiwali skuteczną poprawę stanu zdrowia dzięki zabiegom osteopatów i chiropraktyków. Kaltenborn kształcił się w terapii manualnej pod okiem Jamesa Mennella, Jamesa Cyriaxa i Alana Stoddarda, którzy współpracowali zarówno z chiropraktykami z USA, jak i z nauczycielami londyńskich szkół osteopatii. Współpracując z nimi i korzystając z ich wiedzy, Kaltenborn opracował system kształcenia fizjoterapeutów, który nazwał "Terapią Manualną wg Kaltenborna". 

Współpraca z Olafem Evjenthem przyczyniła się do opracowania metody poszerzonej o nowe techniki badania i leczenia narządu ruchu, która została nazwana "OMT Kaltenborn-Evjenth Concept". Metoda ta została publicznie zaprezentowana w Kanadzie w 1972 roku. Od tamtego czasu metoda Kaltenborna i Evjentha nieustannie rozwijała się dzięki postępom w naukach medycznych oraz wpływowi innych wybitnych specjalistów, takich jak dr Herman Kabat, Margaret Knott, Dorota Voss, Oddvar Holten, Lasse Thue, Geoffrey Maitland i wielu innych fizjoterapeutów.

W 1973 roku Kaltenborn, Evjenth, Cyriax, Hinsen i Stoddard utworzyli "Internationale Seminar fur Orthopaedische Manipulative Terapie" i prezentowali swoją metodę na arenie międzynarodowej. Rok później Kaltenborn i Geoffrey Maitland, wraz z wykształconymi przez siebie fizjoterapeutami, założyli "International Federation of Orthopa

edic Manipulative Therapists" (IFOMT), organizację zajmującą się standardami nauczania w dziedzinie Ortopedycznej Terapii Manualnej. IFOMT jest częścią "World Confederation of Physical Therapists" (WCPT), organizacji nadzorującej szkolenie fizjoterapeutów na całym świecie.

Metoda Kaltenborna i Evjentha koncentruje się na badaniu i leczeniu układu stawowo-nerwowo-mięśniowego. Przez precyzyjne badanie biomechaniczne i manualne techniki terapeutyczne, terapia ta ma na celu przywrócenie prawidłowego ruchu w stawach, redukcję bólu, przywrócenie funkcji oraz poprawę jakości życia pacjentów. Metoda jest szeroko stosowana w wielu krajach jako specjalizacja we fizjoterapii, a książki Kaltenborna i Evjentha są powszechnie używane jako podręczniki szkoleniowe w wielu szkołach fizjoterapii na całym świecie.

Twoje "Zdrowie" jest w Ciechocinku

Wybierz pakiet dla siebie !